Caïro in het bijzonder

Caïro (Arabisch: Al-Qāhira), de hoofdstad van Egypte, is de grootste stad van Afrika en het intellectuele centrum van de Arabische wereld. De stad is relatief jong (in 1969 vierde Caïro haar 1000-jarig bestaan) en daarmee jonger dan andere belangrijke Egyptische steden zoals Alexandrië in het noorden of Luxor in het zuiden.

CAIRO oude stad Memphis, de albaster sfinx

Caïro ligt op de plaats waar het Nijldal overgaat in de Nijldelta, een strategische locatie die in het verleden de vestiging van verschillende steden, de voorlopers van Caïro, heeft aangetrokken.

VOORLOPERS CAÏRO

Prehistorische sporen van oude steden

Ten zuiden van Caïro zijn sporen van steden ontdekt die dateren van ongeveer 5000 v. Chr. Deze gebieden maken tegenwoordig deel uit van de zuidelijke voorsteden van het huidige Caïro, zoals El Ma’adi en Helwan.

De stad Memphis

In het Oude Egypte was Memphis de hoofdstad en de residentie van de farao’s, gelegen aan de westelijke Nijloever, ten zuiden van het huidige Caïro. De stad werd rond 3000 v. Chr. gesticht door koning Menes, de eerste koning van Egypte volgens de dynastieke ranglijst, die de twee rijken, Opper- en Neder-Egypte, met elkaar verenigde. Het woestijngebied van Saqqara, vaak het openluchtmuseum van Egypte genoemd, en het archeologische gebied van Mit Rahina maken deel uit van de oude stad Memphis.

CAIRO zicht op Rode Piramide en Knik Piramide vanaf piramidegebied van Sakarra
CAÏRO zicht op Rode Piramide en Knik Piramide vanaf piramidegebied van Saqqara

 

De stad On

Het oude centrum van de zonnecultus in de tijd van de farao’s bevond zich ten noordoosten van het huidige Caïro. Later stichtten de Grieken hier de stad Heliopolis. Begin 20e eeuw werd, onder invloed van de Belgische baron Edouard Empain, een fraaie woonwijk gebouwd volgens Europese maatstaven. Van de Griekse stad Heliopolis zijn slechts een paar zuilen bewaard gebleven.

 

 

CAIRO piramidegebied van Gizeh, graftombe
CAÏRO piramidegebied van Gizeh, graftombe
CAIRO piramidegebied van Abusir
CAÏRO piramidegebied van Abusir

De Grieks-Romeinse stad Babylon

Niet te verwarren met de stad Babylon in Irak. Rond 30 v. Chr. vestigden de Romeinen hier hun garnizoenen omcirkeld door muren. Een gedeelte van de stadsmuren van Babylon is nog steeds zichtbaar.

Binnen deze vesting bouwden de Kopten (christenen) hun kerken en kloosters. Tegenwoordig staat dit gebied bekend als Koptisch Caïro of Oud-Caïro.

In 641 n. Chr. versloeg de Arabisch-islamitische commandant Amr Ibn al-’As het Byzantijnse leger en veroverde Egypte. Zijn leger ‘kampeerde’ iets ten noorden van Babylon, waar de nieuwe stad Foestat (wat ‘kamp’ of ’tent’ betekent) werd gesticht. In 1168 werd de stad Foestat door de Fatimiden volledig afgebrand ter verdediging tegen de kruisvaarders.

de stad Al-Qata’i (868-905 na Chr.)

De Turkse gouverneur Ahmed Ibn Toeloen bevrijdde Egypte en stichtte de Toeloenistische dynastie, samen met zijn stad Qata’i, ten noorden van Foestat.

Later werd de stad Al-Qata’i door de Abbasiden vernietigd, wat overbleef van de stad was de Ahmed Ibn Toeloen-moskee.

CAIRO Middeleeuwse (Islamitisch) Moskee van Ibn-Toulon, spiraalvormige minaret
CAÏRO middeleeuws (Islamitisch) Moskee van Ibn-Toulon, spiraalvormige minaret

Fatimidisch Caïro (Al-Qāhira) >> het beginsel van het huidige Caïro

De Fatimiden (969-1171) veroverden Egypte, en hun commandant Gohar stichtte de stad Caïro, die hij omringde met muren en voorzag van poorten (ten minste 10). Binnen deze muren werden prachtige paleizen, huizen en bazaars (zoals Khan al-Khalili) gebouwd. De stad was bedoeld voor de kalief, zijn familie, aanhangers en soldaten, terwijl de rest van de bevolking in Foestat woonde.

Het wordt verondersteld dat de naam Al-Qāhira (letterlijk ‘de Zegenrijke’) afkomstig is van het Arabische woord voor de planeet Mars, die destijds zichtbaar aan de hemel stond. De pracht en praal van de nieuwe stad, evenals de verhalen over de rijke mensen die daar woonden, waren wellicht inspiratie voor fabels en mysteries, zoals de Duizend-en-één-nacht. De stad werd gezien als een symbool van de hemel op aarde, wat haar de betiteling ‘de moeder van de wereld’ opleverde.

Islamitisch Caïro groeit

Na de Fatimidische periode kwam commandant Salah ad-Din Yoessoef bin Ajjoeb (Saladin) in 1171 na Chr. aan de macht en opende hij de deuren van het Fatimidische Caïro voor het gewone volk. Hij bouwde de Citadel, onder andere ter verdediging van Caïro tegen de kruisvaarders.

De Mammelukken breidden de Islamitische stad Caïro van 1250 tot 1517 na Chr. verder uit met haar prachtige monumenten, mausoleums en moskeeën.

N.B. In de loop der eeuwen is Caïro vaak geteisterd door aardbevingen, waardoor oude monumenten instortten. Het werd gebruikelijk om het materiaal van deze ingestorte gebouwen te hergebruiken voor nieuwbouw. Dit was zowel in de faraonische tijd als later in de middeleeuwen gangbaar. Een voorbeeld hiervan zijn de indrukwekkende Mammelukse moskeeën en monumenten, waarvan een deel van het bouwmateriaal afkomstig was van Fatimidische paleizen, Koptische basilica’s en faraonische zuilen.

CAIRO Middeleeuws (Islamitisch) monument met hergebruikte oudere zuilen
CAÏRO middeleeuws (Islamitisch) monument met hergebruikte oudere zuilen

Modern (centrum) Caïro

Isma’il Pasha, de kleinzoon van Mohammed Ali, studeerde in Parijs. Hij was zeer gecharmeerd van luxe en raakte diep onder de indruk van de Franse bouwstijl. Geïnspireerd door Parijs, liet hij een soort miniatuurversie van de stad bouwen, die zich uitstrekte van de rand van het Fatamidische Caïro tot aan de westelijke oever van de Nijl. Daarnaast gaf hij de Franse ingenieur Graaf Ferdinand de Lesseps de opdracht voor de aanleg van het Suezkanaal. Ter gelegenheid van de opening van het kanaal liet hij een indrukwekkend operagebouw bouwen, dat grotendeels uit hout bestond. Dit gebouw brandde echter volledig af in 1971. Zeventien jaar later werd het vervangen door het Caïro Opera House op het Nijleiland El-Gezirah.

Caïro van nu

Tot halverwege de 20e eeuw bestond Caïro uit drie grote gebieden: het Koptisch (oude) Caïro, middeleeuws Caïro (inclusief het Fatimidische deel) en het moderne centrum van de stad. Het huidige Caïro groeit echter enorm, waarbij provincies in het noorden en zuiden samensmelten met de stad, evenals wijken zoals Heliopolis en Nasr City. Ook landbouwgebieden rondom de stad worden steeds meer geïntegreerd. Tegenwoordig worden zelfs nieuwe steden op 30 tot 50 kilometer van Caïro in de woestijn gebouwd, die na verloop van tijd ook zullen samensmelten met de stad. De vraag is hoe ver deze groei nog kan doorgaan.

Het aantal inwoners van Caïro wordt geschat op ongeveer 25 miljoen, hoewel dit niet met zekerheid kan worden bevestigd. Dit komt onder andere door de manier van registratie: geboorten worden geregistreerd in de geboortestad, in plaats van in de werkelijke woonplaats zoals bij ons gebruikelijk is.

CAIRO modern gebouw langs de Nijl
CAIRO eiland El-Gezira, de Cairotoren

BEZIENSWAARDIGHEDEN IN EN ROND CAÏRO

  • Piramidegebied van Gizeh met de Sfinx
  • Archeologisch gebied van Saqqarra en Mit Rahina te Memphis
  • Piramidegebied van Dasjoer
  • Piramidegebied van Abusir
  • Egyptische Museum bij het Tahrirplein
  • Het nieuwe Groot Egyptisch Museum te Gizeh
  • Het Nationaal Museum voor Egyptische Beschaving (NMEC) te Foestat
  • Oud Caïro met o.a.

Koptische wijk met o.a. de Hangende Kerk en nonnenklooster Abu Sefein

Joodse synagoge Ben Ezra

− Koptisch museum

− 1e moskee van Caïro: Amr Ibn al’As

− bezoekjes aan aardewerkateliers te Foestat

 

Koptische kerk van binnen
Koptische kerk van binnen
Koptische icoon
Koptische icoon
Koptische kerk, de doop kamer
Koptische kerk, de doop kamer
  • Islamitisch (middeleeuws) Caïro met o.a.

Citadel met als hoogtepunt de moskee van Mohammed Ali

− museum van Islamitische Kunst

− een aantal bijzondere moskeeën met verschillende bouwstijlen en bouwperioden, zoals de moskee van Al Rifai, de moskee van Sultan Hassan en de Ibn Toeloen-moskee

− Fatimidisch Caïro met haar muren en poorten

− Suqs (markten) zoals de tentenmarkt (het patchwork gebied) en de bekende Khan al-Khalilly

CAIRO Middeleeuwse (Islamitisch) gezicht van Cairo, de Citadel
CAÏRO Middeleeuwse (Islamitisch) gezicht van Caïro, de Citadel
  • Centrum Caïro aan de oostelijke Nijloever met o.a.

− Garden City-wijk; begin 20e eeuw aangelegd door de Engelsen, met o.a. Grey Pillars-gebouw, het hoofdkwartier van het Engelse leger tijdens WO II

− Spoorwegmuseum op het Ramsesplein

− Abdeen-paleis, een van de voormalige koninklijke paleizen

− Nationaal postmuseum op het Atabaplein

− Poppentheater op het Atabaplein

  • Eiland El-Gezirah met o.a.

− Operacomplex met daarnaast het Nationaal Museum van Egyptische Moderne Kunst

Caïro Toren voor panorama over Caïro en o.a. de piramide gebieden

− El-Zamalek-wijk met o.a. kunstcentra, bibliotheek van Caïro, woonboten en het Mariott hotel. Hier logeerde

CAIRO Opera-complex beeldentuin
CAÏRO Opera-complex beeldentuin

keizer Napoleon III en zijn vrouw keizerin Eugénie tijdens de opening van het Suezkanaal

CAIRO Mahmoud Mokhtar sculptuur Egyptes Renaissance
CAÏRO Mahmoud Mokhtar sculptuur Egyptes Renaissance

− Mahmout Mokhtar museum

Mokhtar was een van de belangrijkste beeldhouwers van Egypte in de 20e eeuw en wereldwijd beroemd. Zijn indrukwekkende werk weerspiegelt de opstandbeweging in Egypte tijdens zijn tijd. Daarnaast gaf Mokhtar een nieuwe dimensie aan de oude Egyptische goden en symbolen, zoals Isis, en aan de volksmythe van ‘De Nijlbruid’.

 

  • Eiland El-Rhoda met o.a.

− Manial-paleis (voormalig koninklijke residentie)

− Nilometer op de zuidelijke punt van het eiland El-Rhoda

CAIRO eiland El-Roda, zuidelijkste punt
CAIRO eiland El-Roda, zuidelijkste punt

− museum van de legendarische zangeres Um Khalsoem

 

CAIRO eiland El-Rode, de Nilometer van binnen
CAIRO eiland El-Rode, de Nilometer van binnen

 

 

  • Centrum Caïro aan de westelijke Nijloever

− museum van Mahmoud Khalil (oud politicus en kunstverzamelaar) met een prachtige collectie van schilderijen o.a. van Vincent van Gogh

 

− Landbouwmuseum (meer dan tien gebouwen)

Een essentiële factor in het voortbestaan van de Egyptische beschaving was de irrigatie van de landbouwgebieden rond de Nijl. Landbouw was immers synoniem aan stabiliteit en overleving, en het verbond de inwoners met hun land

Dit museum illustreert hoe de oude Egyptenaren samenleefden met hun omgeving, hoe zij geloofden in bovenaardse krachten, en hoe ze dieren, planten en natuurverschijnselen vergoddelijkten. Het toont ook hun dagelijkse leven: het maken van kleding, feesten, trouwen, vissen, brood bakken, zaaien en oogsten, en meer. Dit museum biedt niet alleen inzicht in landbouw als beroep, maar ook in de rol van landbouw als fundament van de Egyptische beschaving.

Nog steeds bepalen de hoeveelheid Nijlwater en de uitbreiding van landbouwgronden de politiek van Egypte. Dit werd bijvoorbeeld duidelijk in de jaren ’50, toen de ambitie van Egypte om de Hoge Dam in Aswan te bouwen leidde tot de Suez-crisis. Groot-Brittannië, Frankrijk, Israël, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie speelden een cruciale rol in dit conflict, dat wereldnieuws was en het begin van een nieuw tijdperk markeerde.

Vandaag de dag is het beheer van het waterpeil van de Nijl, met name door de bouw van de El Nahdadam in Ethiopië, een van de belangrijkste kwesties in de Egyptische buitenlandse politiek.

  • Heliopolis wijk

− Qasr Baron (Hindu-tempel stijl) gebouwd in 1910 als residentie voor baron Edouard Empain

− Basiliek, in Byzantijnse stijl, waar de baron en zijn familie zijn begraven

− Uruba paleis, voormalig Heliopolis hotel, en tegenwoordig de residentie van de Egyptische president

  • Museum van John Gayer Anderson

Gayer was een Britse officier die in de jaren ’30 in Caïro woonde. Hij restaureerde twee naast elkaar gelegen huizen uit de 16e en 17e eeuw. De huizen beschikken over prachtige houten luiken (mashrabia), marmerinlegwerk en een betoverende indeling. Anderson voegde veel voorwerpen en kunstwerken toe aan het interieur, wat de sfeer verder verrijkte.

CAIRO Mokattemberg bij avond
CAÏRO Mokattemberg bij avond
  • Mukattemberg

Een verrassend gebied.

  • El Kanater (=Nijldammen)

Deze dammen bevinden zich op de plek waar de Nijl zich vertakt, en dienen om de watertoevoer naar de Nijldelta te reguleren. Mohammed Ali begon met de bouw van de dammen in 1834, en de Britse ingenieur Colin Scott-Moncrieff voltooide ze in 1883.

  • Paleis van Mohammed Ali te Shubra el Kheima

Heeft u Vragen ? Neem gerust contact met ons op of bezoek onze winkel in Utrecht. U kunt ook vrijblijvend een afspraak maken met Youssef  Milad  via 030- 23 675 23 / 0627464723 of via   

info@samira-utrecht.nl.

                                                                                                                                                   

CAIRO Egyptisch Museum

DAG 1

  • vertrek vanuit Amsterdam (Schiphol) naar Caïro
  • bij aankomst Caïro worden visa geregeld
  • vervoer naar hotel centrum Caïro
  • extra inclusief op deze dag mineraal water

DAG 2

Uitgebreid bezoek aan het Egyptisch Nationaal Museum op het Tahrirplein, Caïro, op loopafstand van het hotel.

DAG 3

Vroeg opstaan, ontbijt, vervoer naar piramidegebied van Gizeh – met de Sphinx – voor een uitgebreid bezoek.

N.B. Het terrein van dit gebied is zeer uitgestrekt. Samira’s reizen betaalt voor de algemene toegang tot het terrein, waarmee ze voldoende mogelijkheden biedt om de hele dag verschillende plekken te bezoeken. Indien u echter extra toegang wilt tot een attractie buiten het reguliere aanbod, zoals het beklimmen van een piramide van binnen, is dit mogelijk, maar de kosten hiervan zijn voor eigen rekening.

DAG 4

Bezoek aan het Groot Egyptisch Museum te Gizeh.

CAIRO zicht op de piramides van Gizeh

DAG 5

  • bezoek aan het Museum van Imhotep, de architect van de trappiramide van Djoser
  • uitgebreid bezoek aan het piramidegebied van Saqqara. In dit gebied zijn 15 piramides te vinden, waaronder de trappiramide van Djoser, de piramides van Pepi I, Pepi II, Oenas, Teti, particuliere graftomben, enzovoort
  • wandeling door dit ‘openluchtmuseum’ van Egypte

N.B. Extra bezienswaardigheden binnen het terrein zijn voor eigen rekening. Samira betaalt voor de algemene toegang tot het terrein.

DAG 6

Bezoek aan het Nationaal Museum voor Egyptische Beschaving (NMEC) in Foestat, Caïro, geopend in april 2021. Het museum herbergt nu de indrukwekkende mummiecollectie die voorheen te vinden was in het Nationaal Egyptisch Museum op het Tahrirplein in Caïro. Daarnaast is hier de volledige collectie van het Egyptisch Textielmuseum te bewonderen.

DAG 7

  • bezoek aan het openlucht museum van Mit Rahina, verzamelvondsten uit de oude hoofdstad Memphis
  • uitgebreid bezoek aan piramidegebied van Dasjoer met:

– knikpiramide van farao Snofroe, bijzonder in Egypte (4e dynastie)

CAIRO piramidegebied van Dasjoer, Knik-piramide
CAÏRO piramidegebied van Dasjoer, Knik-piramide

– rode piramide van farao Snofroe (4e dynastie)

– witte piramide van farao Amenemhat II (12e dynastie)

– piramide van farao Sesostris III (12e dynastie)

– zwarte piramide van farao Amenemhat III (12e dynastie)

– graf van koning Awibra Hor (13e dynastie)

– piramide-achtig van Amenikemaw (13e dynastie)

– piramide van een onbekende

N.B. Indien mogelijk zal de reisleider het piramidegebied van Abusir, dat momenteel voor het publiek gesloten is, laten openen. De kosten bedragen 25 euro per persoon.

Koptische icoon

DAG 8

Bezoek aan Oud-Cairo, met haar historische kerken, waaronder de Hangende Kerk, begraafplaatsen en het Koptisch Museum. Tevens vinden we in dit gebied de joodse synagoge van Ben Ezra en de eerste moskee van Egypte, de moskee van Amr Ibn al-’As.

DAG 9

  • wandeling door de middeleeuwse wijken van Fatimidisch Caïro met haar muren, poorten en oude moskeeën
  • bezoek aan de bekende Khan al-Khalilly markt

DAG 10

  • wandeling om de indrukwekkende Franse bouwstijl  van Caïro te bewonderen
  • bezoek aan het Museum van Islamitische Kunst
  • bezoek aan de tentenmarkt en het patchwork gebied

DAG 11

  • bezoek aan het Operacomplexplein met daarnaast het Nationaal Museum van Egyptische Moderne Kunst
  • bezoek aan het Mahmout Mokhtar museum

Mokhtar was een van de belangrijkste beeldhouwers van Egypte in de 20e eeuw en wereldwijd beroemd. Zijn indrukwekkende werk weerspiegelt de opstandbeweging van Egypte in zijn tijd. Daarnaast gaf Mokhtar een nieuwe dimensie aan de oude Egyptische goden en symbolen, zoals Isis, en aan de volksmythe van ‘De Nijlbruid’.

CAIRO Mahmoud Mokhtar Museum, the Secret Keeper

DAG 12

  • Uitgebreid bezoek aan het Landbouwmuseum, het eerste landbouwmuseum ter wereld na het Hongaarse museum. Het museum bestaat uit afzonderlijke musea: het Museum van de Oude Egyptische Landbouw, het Museum van Wetenschappelijke Modellen, het Museum van Plantenrijkdom, het Syrië Museum, het Grieks-Romeins, Koptisch en Islamitisch Museum, en het Katoenmuseum. Naast de museumgebouwen zijn er ook tuinen met bomen en zeldzame planten, evenals kassen.
  • Een essentiële factor voor het overleven van de Egyptische beschaving was de irrigatie van het landbouwgebied rondom de Nijl. Landbouw betekende immers stabiliteit en bestaan, en verbond de inwoners met hun land.
  • Dit museum laat zien hoe de Egyptenaren samenleefden, zowel met elkaar als met hun omgeving. Het toont hoe zij geloofden in bovenaardse krachten, hoe zij dieren, planten en natuurverschijnselen vergoddelijkten en hoe ze hun dagelijks leven organiseerden van het maken van kleding tot feesten, trouwen, vissen, brood bakken, zaaien en oogsten. Kortom, dit museum vertelt niet alleen over landbouw als vak of beroep, maar ook over landbouw als fundament voor de beschaving van Egypte.

    CAIRO Landbouw Museum

DAG 13

Bezoek aan de Citadel met als hoogtepunt de moskee van Mohammed Ali.

DAG 14

Afscheid van Egypte en terug naar huis.

 Opmerking:

De volgorde van de dagen kan eventueel worden verwisseld.

CAIRO Middeleeuwse (Islamitisch) gezicht van Cairo, de Citadel
    INBEGREPEN
Vliegticket A’dam-Caïro (retour)  inclusief luchthavenbelasting e.d.
Visum
Transfers van vliegveld naar hotels en vice versa
Vervoer t.b.v. het programma in Caïro
Vervoer naar Gizeh, twee keer
Vervoer naar Saqqara
Vervoer naar Dasjoer
Hotels (logies en ontbijt)
Entree van bezienswaardigheden volgens het programma
Rondleidingen, begeleiding, info en advies
Gidsen bezienswaardigheden
    NIET INBEGREPEN
Eigen souvenir
Drankjes en alcoholische dranken
Diner en lunch
Activiteiten buiten het programma
Toeslag eenpersoonskamer €15,- per dag
Fooien

Heeft u Vragen ? Neem gerust contact met ons op of bezoek onze winkel in Utrecht. U kunt ook vrijblijvend een afspraak maken met Youssef  Milad  via 030- 23 675 23 / 0627464723 of via   

info@samira-utrecht.nl.

AANBIEDING
  • lunch of lunchpakketten
  • diner
  • mineraal water voor 14 dagen
  • begeleiding avondactiviteit indien mogelijk
  • fooien, collectief

Totaalprijs voor 14 dagen € 425,00

Lunchpakket
  • belegde broodjes met smeerkaas, geitenkaas, gewone kaas of Italiaanse kaas

    CAIRO koffietijd
    CAIRO koffietijd

  • geen vlees i.v.m. bederf
  • Egyptische pannenkoek, croissant, stengels, minipizza e.d.
  • assortiment koekjes
  • komkommer, tomaat, banaan, dadels, druiven, sinaasappel, mandarijn e.d.
  • mineraal water

Diner 

  • diverse soepen
  • diverse salades
  • stoofgerechten (tajins) uit de oven met vlees of vis of zonder

    CAIRO de avonden, diner
    CAIRO de avonden, diner

  • gegrilde gerechten vlees of vis
  • gebakken vis
  • rijst, macaroni, spaghetti e.d.
  • runderlever
  • gerechten voor vegetariërs en veganisten

    CAIRO Mokattemberg bij avond
    CAIRO Mokattemberg bij avond

Er zijn diverse mogelijkheden om met elkaar te dineren. Welke keus u ook maakt, Samira reizen met Ma’at staat garant voor goede hygiëne en gezond eten en drinken, waarbij alle gerechten worden bereid met mineraalwater.

Avonden

De avonden kunnen worden doorgebracht met bezoeken aan lokale theehuizen, markten (suqs) en gebieden waar weinig toeristen komen. Hier krijgt u de kans om het dagelijks leven van de lokale bevolking te ervaren en de Egyptische samenleving van dichtbij mee te maken. Op deze manier wordt u geen toerist, maar een avonturier, een echte reiziger.

CAIRO de avonden

Heeft u Vragen ? Neem gerust contact met ons op of bezoek onze winkel in Utrecht. U kunt ook vrijblijvend een afspraak maken met Youssef  Milad  via 030- 23 675 23 / 0627464723 of via   

info@samira-utrecht.nl.